Britské listy

11.10.2000

Tak jak to bylo s antiglobalizačními demonstranty?

Korespondence Karel Mašita - Martin Vadas

Martin Vadas napsal:

Vážený pane Mašito,

přečetl jsem si na BL Vaši zprostředkovanou zprávu od svědka Zábranského. Zajímalo by mě, kde pan Zábranský natáčel svůj dokument? Zda má opravdu celkový přehled o celé Praze a nacházel se vždy a všude najednou? Vůbec nevylučuji excesy ze strany policie, zdá se, že byly relativně dobře zdokumentovány, ale viděl jsem náhodou po poledni i 6 policistů v jednom velkém ohni v Lumírově ulici a stovky dlažebních kostek letících na jejich hlavy.

Nedokážu posoudit, zda láhve s Molotovovými koktejly byly vrhány maskovanými policisty, ale nechtěl bych hrát takového kaskadéra ani na jedné straně. Uhasilo je policejní vodní dělo, které jeho obsluha musela sklopit do vlastních policejních řad. . .

Barikády, které jsem viděl večer cca 22 hod. okolo Odstrčilova náměstí již protržené, že by je postavili policejní provokatéři pana Zábranského?

Těším se na další zprávy. S pozdravem

Martin Vadas


Odpověděl Karel Mašita:

V Praze dne 10. 10. 2000

Váženy pane Vadasi!

Do BL jsem poslal pouze to, co mi vyprávěl televizní a filmový režisér pan Miloš Zábranský v kavárně Slavie, kde jsme pro nedostatek jiných Míst seděli u zcela volného stolku Charty 77. M. Zábranský, žel ještě nemá e - mail, ale to, co jsem napsal, dodatečně plně schválil.

Mj. točil též v Lumírově ulici a živě mi popsal, jak zatímco se všichni stáhli a po kolejišti vlaků ČD pro větší vzrušení soustavně popojížděla drezína, on tam zůstal mezi policií i "demonstranty" zcela sám.

Já osobně netvrdím, že "chudáci" policajti nebyli zranění, pouze trvám na tom, že mediální obraz "událostí" těch dnů byl značně přehnaný - a to skandálně. Na tom, že ministr vnitra i policejní prezident by pro ohlupování veřejnosti měli být okamžitě odvoláni, dál trvám.

Děkuji za Váš ctěný zájem a úctou se znamenám

sincerely

K. Mašita


Odpověděl Martin Vadas:

Vážený pane Mašito,

děkuji Vám za upřesnění, kde se pan Zábranský pohyboval.

Souhlasím s Vámi, že mediální obraz nedostatečně zobrazil situaci ve všech aspektech dění, zejména Česká televize totálně selhala a nedokázala adekvátně upravit své toporné programové schéma a posílit ve vysílání publicistiku a zpravodajství.

Srdečně zdravím a přeji vše dobré.

Martin Vadas