Antiglobalizační demonstrace "byla komedie".

Vyšlo v Britských listech 10.10.2000

3.10. jsem hovořil cca dvě hodiny s režisérem Milošem Zábranským, který v davu demonstrujících proti MMF a SB natáčel dokument. To, co bylo v médiích prezentováno jako vážné nepokoje, označil za pouhou komedii, kdy demonstrující si z policistů dělali legraci a k ničemu vážnému ze strany opravdových demonstrantů nedošlo. Co se týče rozbitých výloh McDonaldu a KFC, byly rozbity celkem pouze tři, a to ještě dle jeho přesvědčení na objednávku těchto firem kvůli bezplatné reklamě na CNN. Dále např. nikdo v televizi neukázal, jak na nám. Míru demonstranti chodili s velkými pytli a sbírali odpadky. Zároveň je prý možné, že opravdových násilností se většinou dopouštěli policejní provokatéři. Dlažebních kostek viděl hodit asi 5 nebo 6 za celou dobu těchto demonstrací. Dalším důkazem komedie je zde i to, že policisté prakticky neuměli používat vodní děla, čímž způsobili chaos, ve kterém se sami nedokázali orientovat.

Shodli jsme se na názoru, že by policejní prezident a ministr vnitra měli být okamžitě odvoláni, neboť jejich prezentace komedie - happeningu jako hrubého násilí na policii je ohlupováním veřejnosti, které má sloužit k posílení pravomocí bezpečnostních složek. (Pan Zábranský nebyl jediný, kdo mi to takto popsal.)

Zároveň se podivuji nad tím, že proti skinheadům, řádícím fotbalovým fans a jiným nebezpečnějším skupinám policie takto razantně nezasahuje.

následná diskuse s Martinem Vadasem